Projekto mobilumas Portugalijoje


Vasario 10 d. projekto partnerių delegacijas, atvykusias į Agueda miestą, pasitiko Portugalijos Escola Secundaria Marques de Castilho mokyklos mokytojai ir mokiniai su tėvais.

Vasario 11d., pirmadienį, projekto dalyvius pasitiko projekto koordinatorė Lucinda Bento, sveikinimo žodį tarė  mokyklos direktorius Francisco Vitorino. Dalyviams pristatyta veiklos programa ir įteiktos dalyvių kortelės. Tuomet svečiams buvo suorganizuota ekskursija po mokyklą, kurios metu turėjome galimybę apžiūrėti mokyklos patalpas bei stebėti vykstančias pamokas, pabendrauti su mokiniais, mokytojais. Apsilankėme miesto savivaldybėje. Erasmus+ komandą pasitiko viceprezidentas ir vienas iš jo patarėjų. Savo pasveikinimo kalboje viceprezidentas atkreipė dėmesį į miesto situaciją, susijusią su gyvenimo sąlygomis ir darbo galimybėmis, ir ypač į migracijos procesą bei savivaldybės teikiamą paramą atvykstantiems. Po pietų, kad geriau pažintų vieni kitus, kiekviena partnerių mokykla įsitraukė į interaktyvius žaidimus. Taip pat visų partnerių šalių mokiniai turėjo galimybę pristatyti pranešimus, susijusius su diskriminacijos ir stereotipų tema, kuriuos buvo paruošę iš anksto. Pranešimų klausėsi ir apie 50 vienuoliktų – dvyliktų klasių moksleivių. Kiekvieną dieną projekto partneriai pietaudavo mokyklos valgykloje.

Vasario 12d. programoje buvo numatytas vizitas į Porto miestą, kur Erasmus+ grupė susipažino su žydų religija ir jų bendruomene Portugalijoje, aplankydama Kadoorie Mekor Haim sinagogą. Šios mokymosi patirties svarbiausias akcentas buvo tolerancijos ir pagarbos religinei įvairovei skatinimas. Partneriai taip pat dalyvavo ekskursijoje po nacionalinį spaudos muziejų, kuriame ne tik sužinojo apie spaudos istoriją, pagrindinę idėjų, žinių ir kultūros sklaidos priemonę pasaulyje,  bet ir stebėjo dvi animacinių filmų parodas: vieną apie žmogaus teisių deklaracijos  70-mečio jubiliejaus paminėjimą, o kitą, vaizduojančią tradicinės portugalų muzikos ambasadorės muziką Fado, matomą  skirtingų tautybių menininkų akimis.

Vasario 13d.,trečiadienį, dienos programa prasidėjo mokinių nacionalinių stereotipų tyrimų rezultatų pristatymais, pristatyti kiekvienos šalies kontekste migracijos srautai ir tautinės mažumos, taip pat pristatytos šalys ir mokyklos. Pranešimų  auditorijoje klausėsi 200 moksleivių iš Portugalijos.

Tą pačią dieną, po pietų, projekte dalyvaujantys mokiniai buvo įtraukti į sportines veiklas, kurias organizavo sporto vadybos profesionalų klubas, o tuo tarpu susitikime dalyvaujantys mokytojai diskutavo apie projekto veiklos eigą, valdymo užduotis, mobilumo priemones, ataskaitas ir kaip parengti  visų partnerių koordinatorių e-Twinning paskyrą, kaip vieną iš būdų dalijantis veikla ir skleidžiant projektinio darbo rezultatus bei ateities apgyvendinimo mobilumo sąlygas.

Vakare įvyko projekto mokytojų ir bendruomenės susitikimas.

Vasario 14d., ketvirtadienio rytą, išvykome į ekskursiją, aplankėme Barros švyturį ir Atlanto vandenyną kaip migracijos srautų simbolius ( į ir iš Portugalijos), kurie prisidėjo prie portugalų kultūrinės tapatybės ir įvairovės.

Po pietų projekto mokiniai dirbo tarpkultūrinėse grupėse, kūrė eilėraščius, susijusius su nacionaliniais stereotipais, ir suorganizavo ekskursiją, kurioje atsispindėjo projekto tema: lyčių nelygybė, nacionaliniai stereotipai ir religinė diskriminacija. Tuo tarpu mokytojai tęsė trečiadienį pradėtus darbus, veiklas ir ataskaitos rengimą. Po pietų visi dalyviai įvertino veiklos programą ir mobilumą, anketoje, esančioje Google Docs. Vakare laukė vakaronė, kur visos priimančių mokinių šeimos, mokyklos vadovybė, moksleiviai ir projekto dalyviai galėtų pabendrauti prieš trumpą mokyklos spektaklį. Turėjome galimybę paragauti tradicinių Portugalijos valgių, kuriuos ruošė ir dalyvius vaišino mokinių tėvai.

Vasario 15d., penktadienio rytą, lietuvių ir rumunų  komandos, dalyvavo kulinarijos dirbtuvėlėse, kurias suorganizavo restoranų ir barų tarnybos profesionalų klubas, o po pietų mokiniai turėjo galimybę dalyvauti moksliniuose eksperimentuose, kuriems vadovavo laboratorijų analizės profesionalų kursų vadovai. Projekto susitikimo  Portugalijoje uždarymo proga visiems dalyviams buvo įteikti pažymėjimai.