Projekto mobilumas Makedonijoje


 

ŠIAURĖS MAKEDONIJA

 

Religinė lygybė: paplitę stereotipai ir būdai jiems mažinti

(Religious Equality: common stereotypes, its effects and ways to minimize them )

 

2019 m. spalio 6 – 12 d. Erasmus+ partneriai susitiko Šiaurės Makedonijoje, Kumanovo mieste. Atvykusius projekto dalyvius pasitiko ir pasveikino SOU ‚Goce Delcev“ gimnazijos direktorė, mokytojai ir mokiniai. Buvo surengta ekskursija po mokyklos erdves, dalyvavo pamokose, taip susipažindami su Šiaurės Makedonijos švietimo sistema. Vėliau teko dalyvauti Kumanovo miesto mero priėmime, dalyvių sutikimo šventėje, kurioje skambėjo Makedonų tautinės ir šiuolaikinės dainos, vyko tautinių šokių pasirodymas. Po renginio mokiniai ir mokytojai turėjo galimybę  aplankyti žymiausias miesto vietas, pasivaišinti nacionaliniais valgiais.

Antrą projekto dieną projekto dalyviai grožėjosi  Makedonijos sostinės  Skopje architektūra, aplankė joje esančius skirtingų tikėjimų maldos namus, senamiestį, Motinos Teresės atminimui skirtą muziejų.

Trečią Erasmus+ projekto dieną moksleiviai mokėsi aktyvių ir diskusiją keliančių žaidimų, kiekviena šalis pristatė pirmąją namų darbų dalį (skaidres ir plakatus apie religijų stereotipus).

Ketvirta diena buvo įspūdžių pilna: kelionė į Ohrid miestą, jo apylinkes. Pagrindinis dėmesys ekskursijoje buvo skiriamas mokinių supažindinimui su religine įvairove, skatinant tarpkultūrinį dialogą ir bendradarbiavimą tarp skirtingų tikėjimų atstovų, todėl teko aplankyti daug skirtingų religinių apeigų vietų.

Paskutinę Makedonijoje Erasmus+ projekto dieną dalyviai iš Rumunijos, Makedonijos, Portugalijos, Turkijos bei Lietuvos atliko antrąją namų darbų dalį (suvaidino vaizdelius apie religinius stereotipus savose šalyse), taip pat buvo įteikti sertifikatai kiekvienam dalyvavusiam, o šeimos, kuriose buvo apgyvendinti kitų šalių projekto nariai, surengė atsisveikinimo pietus.

 

Šiaurės Makedonija (PPTX)

Plakatas (PDF)

Mokinių atsiliepimai:

 

Augustas Jaščemskas
Edvinas Ancuta
Jonas Gaidukevičius
Kasparas Želvys
Redas Vedegys
Tomas Kizelis
Augustas Jaščemskas

ŠIAURĖS MAKEDONIJA

2019 10 06 – 2019 10 12

       Mano atsiminimai iš Makedonijos labai geri. Man ten labai patiko: naujos pažintys ir naujos apylinkės. Asmeniškai aš, labai džiaugiuosi, jog keliavau. Bet pradėkime nuo to, ko aš išmokau būdamas šeimoje ir svetimoje šalyje: susipažinau su tos šalies kultūra, maistu, žmonėmis, Makedonijos vaizdais, kitų šalių atstovais.

      Mane kiek nuvylė nesuderintas laikas, kuomet tekdavo laukti 15-30 min., kol renginys prasidės. Taip pat trūko bendravimo tarp grupių pačią pirmą dieną, nes jautėsi užsidarymas grupėse. Mes esame mes, patys pralaužėme ledus ir bendravome, bet su atstovais iš Portugalijos susibendravom tik trečią dieną. Nors tikrai galėjome susipažinti ir ankščiau.

      Keliavimas, kraštovaizdžiai ir visa kita labai gražu, kiek pavargau keliauti, bet nesigailiu. Būtina pamatyti vaizdus, kalnus, ežerus, istorinius pastatus, skirtingo tikėjimo maldų namus.

Gal jų daug buvo per vieną dieną, bet tikrai įdomu.

                                                                             Augustas Jaščemskas, IVa

Edvinas Ancuta

ŠIAURĖS MAKEDONIJA

2019 10 06 – 2019 10 12

 

        Mano asmeninė šio ERASMUS + projekto patirtis buvo labai gera. Žmonės, priėmę mane ir draugus, tikrai nenuvylė, laisvą laiką leidome turiningai, pažinau Makedoniečių kultūrą iš jų lūpų, gavau progą paragauti tradicinių patiekalų, pašokti jų šokių. Išvydau labai nuostabius vaizdus keliaujant po Makedoniją, o jausmas liko lyg pritrūko laiko pamatyti dar daugiau to, ką šalis gali suteikti.     

    Didžiausias iššūkis buvo susipažinti su kitais projekto dalyviais, ne makedoniečiais, nes mums nebuvo suteikta galimybė to padaryti projekto programos metu. Taip pat sunkiai sekėsi su organizavimu, todėl dažnokai atrodė lyg nepasistengta su planavimu, bet, nepaisant to, projekto programa buvo ganėtinai įdomi, tik nepakankamai išpildyta. Galiausiai kelionė paliko tokį jausmą, jog labai norėčiau sugrįžti, nes tiek aplinka, tiek žmonės labai svetingi ir draugiški. Ir ne tik makedoniečiai, todėl žinau, kad net ir važiuodamas į Portugaliją nelikčiau vienas. Manau, tikrai pavyko sėkmingai sulaužyti ne vieną stereotipą.

Edvinas Ancuta, IVa

 

Jonas Gaidukevičius

ŠIAURĖS MAKEDONIJA

2019 10 06 – 2019 10 12

 

      Su mainų programa keliavau pirmą kartą. Kelionėje iš arti pamačiau, kaip ten žmonės gyvena, patyriau daug įsimintinų nuotykių bei pamačiau daugybę nuostabių vietų.

      Šioje kelionėje man labiausiai patiko žmonių draugiškumas, nors su jais prabuvau tik nepilną savaitę, buvo labai sunku su jais atsisveikinti, toks jausmas lyg būtume draugai jau labai ilgą laiką. Visos išvykos metu jie spinduliavo draugiškumu, bei rūpestingumu, ką aš labai vertinu. Šeima, kurioje gyvenau, taip pat labai geri ir draugiški žmonės, todėl jų namuose jaučiausi labai šiltai priimtas.

      Makedonijos kultūra man nepaliko tokio didelio įspūdžio, kaip patys gyventojai, kadangi šalyje trūksta tvarkos, į viską žiūrima pro pirštus.

      Pačiame projektiniame susitikime viskas buvo labai gerai suorganizuota ir ėjosi gana sklandžiai, tik gaila kad jis vyko taip trumpai.

      Apibendrinant, projektą vertinu dešimtuku su pliusu, viskas labai patiko, pamačiau daug nematytų dalykų, sutikau labai draugiškų žmonių ir įgavau neturėtos patirties, labai tikiuosi kad ateityje dalyvausiu kituose mainų projektuose.

Jonas Gaidukevičius, IIId

 

Kasparas Želvys

ŠIAURĖS MAKEDONIJA

2019 10 06 – 2019 10 12

         Tai buvo pirmoji tokio tipo kelionė į užsienio šalį. Per šią išvyka patyriau įdomių nuotykių, bei susipažinau su Makedonijos kultūra bei jos piliečių kasdieniniu gyvenimu, tad aptarsiu tai truputį detaliau.

      Makedonija- tai šalis kurios plotas, bei žmonių skaičius valstybėje šiek tiek primena Lietuvą, bet gyvenimas „verdantis“ joje visiškai skiriasi. Visų pirma, pastebėjau, kad makedoniečiai yra labiau „atsipūtę“ nei lietuviai, pavyzdžiui: makedonai niekur neskuba, jiems nesvarbu ar jie kažkur vėluoja, dėl to jie nesijaudina, nejaučia jokio streso. Mano nuomone, išlikti ramiam ir nepanikuoti, nors kažkas nesiklosto taip kaip tu planavai, yra geras būdo bruožas, ko nepasakyčiau apie lietuvius. Man patiko, tai jų svetingumas, draugiškumas (bent jau mokinių ir šeimos pas kurią gyvenau). Vietiniai mokiniai su kuriais susipažinau gerai kalba angliškai, todėl nebuvo problemų susišnekėti, be to kaip minėjau anksčiau, yra labai draugiški, su geru humoro jausmu, su jais buvo tikrai neliūdna. Kalbant apie šeimą, kurioje gyvenau, galiu pasakyti tik tiek, kad pas juos pasijaučiau kaip savo namuose, jie mane priėmė tikrai svetingai ir laikas praleistas pas juos, man tikrai neprailgo. Tačiau buvo keli dalykai, kurie man įsiminė ne per geriausiai, pavyzdžiui: neatsakingas bei pavojingas vietinių gyventojų vairavimas, siauri šaligatviai. Jeigu kalbėtumėme apie patį miestą Kumanovą, kuriame aš gyvenau, deja, bet turiu pasakyti, kad jis neatitinka šiuolaikinių laikų miestų standartų reikalavimų: seni apgriuvę pastatai, apipieštos gyvenamųjų ar apleistų būstų sienos, duobėti keliai (aišku ne visi).

    Apibendrinus, galiu padaryti išvadą, kad Makedonijoje praleistas laikas buvo neįkainojama patirtis, nes vis dėlto susipažinau su nauja šalimi: jos miestais, gamta, kultūra, žmonėmis, vyraujančiais stereotipais.

                                                                                                       Kasparas Želvys, IIId

Redas Vedegys

ŠIAURĖS MAKEDONIJA

2019 10 06 – 2019 10 12

 

      Mūsų išvyka į Makedoniją su Erasmus+ projektu, man asmeniškai, labai patiko ir paliko labai didelį įspūdį. Buvo nauja patirtis pagyventi svetimoje šeimoje, susipažinti su tos šalies tradicijomis, kultūra, paragauti jų tradicinių patiekalų. Šios kelionės tikslas buvo susipažinti ir labiau pagilinti savo turimas žinias apie religijas ir su jomis susijusiais stereotipais. Šio projekto metu sužinojau daug įdomių faktų bei stereotipų apie kitų dalyvavusiųjų šalių tikėjimus. Taip pat, kitiems pristatėme ir apie mūsų šalies tikėjimą. Išvykos metu dar aplankėme ir kitus kelis Makedonijos miestus, kurie nustebino savo grožiu. Kelionės metu neteko susidurti su jokiais sunkumais.

             Redas Vedegys, IIId

 

 

Tomas Kizelis

 ŠIAURĖS MAKEDONIJA

2019 10 06 – 2019 10 12

 

    Išvyka į Makedoniją su Erasmus+ projektu man be galo patiko ir paliko didžiulį įspūdį. Ji man suteikė naujos patirties, gyvenant svetimoje šeimoje, taip pat sustiprino anglų kalbos žinias ir supažindino su kitų šalių religijomis, papročiais ir jų stereotipais. Sužinojau daugybę naujų dalykų apie Makedoniją. Labiausiai patiko keliauti po Makedonijos miestus ir susipažinti su naujais žmonėmis. Išvyka buvo puiki ir praėjo be nesklandumų, bet labiausiai nepatiko visa kelionė iš Lietuvos į Makedonija bei atgal, ji buvo be proto varginanti.

                                                               Tomas Kizelis, IIId

 

 

Galerija: